Πού πάνε τα 8,8 δισ € των αγροτικών επιδοτήσεων 2023-2025
Οι μισοί δικαιούχοι παίρνουν κάτω από 1.400 € τον χρόνο. Το 0,23% παίρνει το 17,1% του χρήματος. Και το 2025 ένας στους τρεις δικαιούχους είχε ανάκτηση.

Ο ΟΠΕΚΕΠΕ δημοσιοποιεί κάθε πληρωμή της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής. Κατέβασα και τις 6.499.490 γραμμές των ετών 2023, 2024 και 2025, από 326 δήμους. 8,76 δισ € σε τρία χρόνια, κατά μέσο όρο 2,92 δισ € τον χρόνο σε περίπου 625.000 δικαιούχους.
Το χρήμα κινείται και προς τις δύο κατευθύνσεις. Κάθε χρόνο ο ΟΠΕΚΕΠΕ ζητάει και ποσά πίσω, και οι επιστροφές δημοσιεύονται ως αρνητικές γραμμές μέσα στα ίδια δεδομένα.
| έτος | πληρωμές | ανακτήσεις | καθαρό | δικαιούχοι |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | 3.199,5 εκ € | −55,0 εκ € | 3.144,6 εκ € | 641.246 |
| 2024 | 2.782,7 εκ € | −8,1 εκ € | 2.774,6 εκ € | 622.341 |
| 2025 | 2.904,3 εκ € | −60,9 εκ € | 2.843,4 εκ € | 612.043 |
Η πτώση σταμάτησε το 2025, αλλά η σύνθεση γύρισε ανάποδα.
| έτος | άμεσες ενισχύσεις (ΕΓΤΕ) | αγροτική ανάπτυξη (ΕΓΤΑΑ) |
|---|---|---|
| 2023 | 2.030,0 εκ € | 1.114,6 εκ € |
| 2024 | 1.924,2 εκ € | 850,5 εκ € |
| 2025 | 1.776,5 εκ € | 1.066,9 εκ € |
Οι άμεσες ενισχύσεις πέφτουν και τις δύο χρονιές που καλύπτει η σειρά, συνολικά −12,5% από το 2023. Η αγροτική ανάπτυξη έχασε 264 εκ € το 2024 και ξανακέρδισε 216 εκ € το 2025.
Το 2025 ζητήθηκαν πίσω 61 εκ €
Ανακτήσεις υπάρχουν και στα τρία έτη. Το 2025 άλλαξαν τάξη μεγέθους.
| έτος | ανακτήσεις | αρνητικές γραμμές | δικαιούχοι με ανάκτηση |
|---|---|---|---|
| 2023 | −55,0 εκ € | 2.588 | 2.385 |
| 2024 | −8,1 εκ € | 8.411 | 8.302 |
| 2025 | −60,9 εκ € | 191.223 | 184.390 |
Ένας στους τρεις δικαιούχους του 2025 είχε ανάκτηση, 184.390 από 612.043. Το 2024 ήταν 8.302 δικαιούχοι σε όλη τη χώρα.
Τα 53,2 από τα 60,9 εκ € είναι ένα μόνο καθεστώς, οι «Ανακτήσεις – Πολλαπλή Συμμόρφωση», και βαραίνουν σχεδόν αποκλειστικά τις άμεσες ενισχύσεις: 53,4 εκ € στο ΕΓΤΕ έναντι 7,4 εκ € στο ΕΓΤΑΑ. Γεωγραφικά συγκεντρώνονται στο Ηράκλειο (−7,4 εκ €), την Αιτωλοακαρνανία (−3,9 εκ €) και τη Λάρισα (−3,3 εκ €).
Το μέσο ποσό ανά ανάκτηση είναι 318 €. Πρόκειται για μαζικό, μικροποσοτικό καθάρισμα, όχι για λίγες μεγάλες επιστροφές.
Ο μέσος όρος λέει ψέματα
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Διάμεσος δικαιούχος | 1.581 € | 1.474 € | 1.367 € |
| Μέσος όρος | 4.903 € | 4.458 € | 4.645 € |
| Κατώφλι του top 10% | 11.699 € | 10.150 € | 9.811 € |
| Κατώφλι του top 1% | 43.248 € | 39.236 € | 43.999 € |
Ο μέσος όρος είναι τριπλάσιος από τη διάμεσο και στα τρία έτη. Όποτε συμβαίνει αυτό, η κατανομή έχει βαριά ουρά και ο «μέσος δικαιούχος» δεν υπάρχει.
Το 2025 η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο: ο διάμεσος έπεσε στα 1.367 €, το χαμηλότερο της τριετίας, ενώ το κατώφλι του top 1% ανέβηκε στα 43.999 € και γύρισε στα επίπεδα του 2023.
Οι μισοί δικαιούχοι παίρνουν κάτω από 1.400 € τον χρόνο.
| κλιμάκιο 2025 | δικαιούχοι | ποσό | μερίδιο |
|---|---|---|---|
| αρνητικό υπόλοιπο μετά από ανάκτηση | 1.740 | −4,5 εκ € | −0,2% |
| κάτω από 500 € | 135.693 | 35,6 εκ € | 1,3% |
| 500 ως 1.250 € | 152.278 | 127,6 εκ € | 4,5% |
| 1.250 ως 5.000 € | 201.069 | 501,1 εκ € | 17,6% |
| 5.000 ως 20.000 € | 99.150 | 953,7 εκ € | 33,5% |
| 20.000 ως 50.000 € | 17.244 | 511,8 εκ € | 18,0% |
| 50.000 ως 100.000 € | 3.485 | 232,8 εκ € | 8,2% |
| πάνω από 100.000 € | 1.384 | 485,2 εκ € | 17,1% |
1.384 δικαιούχοι, το 0,23% του συνόλου, πήραν 485 εκ €. Δηλαδή 17,1% όλου του χρήματος του 2025, από 11,7% το 2024.
Στην άλλη άκρη, 287.971 δικαιούχοι πήραν κάτω από 1.250 € και μαζί πιάνουν το 5,8%.
Πού πάνε τα λεφτά
| περιφέρεια | τριετία | δικαιούχοι | ανά δικαιούχο |
|---|---|---|---|
| Κεντρικής Μακεδονίας | 1.566,9 εκ € | 268.045 | 5.846 € |
| Θεσσαλίας | 1.395,5 εκ € | 194.136 | 7.188 € |
| Κρήτης | 1.318,7 εκ € | 334.599 | 3.941 € |
| Αν. Μακεδονίας και Θράκης | 951,7 εκ € | 139.518 | 6.821 € |
| Δυτικής Ελλάδας | 754,7 εκ € | 193.140 | 3.908 € |
| Στερεάς Ελλάδας | 619,9 εκ € | 152.934 | 4.053 € |
| Πελοποννήσου | 587,7 εκ € | 230.587 | 2.549 € |
| Δυτικής Μακεδονίας | 466,9 εκ € | 65.016 | 7.181 € |
| Βορείου Αιγαίου | 299,2 εκ € | 67.027 | 4.464 € |
| Αττικής | 293,9 εκ € | 73.652 | 3.990 € |
| Ηπείρου | 279,7 εκ € | 62.913 | 4.446 € |
| Νοτίου Αιγαίου | 128,3 εκ € | 46.531 | 2.757 € |
| Ιονίων Νήσων | 98,7 εκ € | 47.520 | 2.076 € |
Σε απόλυτα ποσά κερδίζει η Κεντρική Μακεδονία. Ανά δικαιούχο όμως η εικόνα αλλάζει: η Κρήτη έχει τους περισσότερους δικαιούχους από κάθε άλλη περιφέρεια, 334.599, αλλά ο καθένας παίρνει 3.941 €. Στη Θεσσαλία παίρνει σχεδόν διπλάσια.
Η Πελοπόννησος και τα Ιόνια είναι στον πάτο: πολλοί δικαιούχοι, μικρά ποσά.
Ανά δικαιούχο πρώτα είναι τα Γρεβενά
Στην κατάταξη ανά δικαιούχο, για νομούς με πάνω από 5.000 δικαιούχους, η κορυφή δεν είναι οι μεγάλοι αγροτικοί νομοί:
| νομός | τριετία | δικαιούχοι | ανά δικαιούχο |
|---|---|---|---|
| Γρεβενών | 108,9 εκ € | 10.809 | 10.070 € |
| Έβρου | 367,6 εκ € | 38.377 | 9.578 € |
| Δράμας | 124,6 εκ € | 14.300 | 8.710 € |
| Λάρισας | 697,3 εκ € | 88.213 | 7.905 € |
| Κεντρικού Τομέα Αθηνών | 135,8 εκ € | 17.754 | 7.647 € |
Στα Γρεβενά το μεγαλύτερο μέτρο της τριετίας είναι η βιολογική γεωργία, με 22,4 εκ € από τα 108,9. Είναι το 20,6% του νομού, τριπλάσιο μερίδιο από το 6,7% της χώρας.
Πέμπτος στη λίστα είναι ο Κεντρικός Τομέας Αθηνών, με 135,8 εκ € σε 17.754 δικαιούχους. Δεν καλλιεργεί κανείς στο Κολωνάκι. Η διεύθυνση του δικαιούχου δεν είναι η διεύθυνση του χωραφιού, και οι μεγάλοι δικαιούχοι, συνεταιρισμοί και εταιρικά σχήματα του ΚΑΔ 01, έχουν έδρα εκεί που έχουν και λογιστή.
Σε απόλυτο ποσό οι δέκα πρώτοι νομοί της τριετίας:
| νομός | τριετία | δικαιούχοι | ανά δικαιούχο |
|---|---|---|---|
| Λάρισας | 697,3 εκ € | 88.213 | 7.905 € |
| Ηρακλείου | 521,4 εκ € | 161.022 | 3.238 € |
| Ρεθύμνου | 445,5 εκ € | 63.786 | 6.985 € |
| Αιτωλοακαρνανίας | 383,5 εκ € | 79.683 | 4.813 € |
| Έβρου | 367,6 εκ € | 38.377 | 9.578 € |
| Σερρών | 356,2 εκ € | 54.245 | 6.567 € |
| Θεσσαλονίκης | 343,8 εκ € | 45.949 | 7.482 € |
| Καρδίτσας | 310,1 εκ € | 40.986 | 7.567 € |
| Φθιώτιδας | 277,7 εκ € | 58.967 | 4.709 € |
| Πέλλας | 239,9 εκ € | 48.416 | 4.955 € |
Σε τι δίνονται
Τα έξι μεγαλύτερα μέτρα της τριετίας:
| μέτρο | ποσό | γραμμές πληρωμών |
|---|---|---|
| Βασική εισοδηματική στήριξη | 1.533,5 εκ € | 1.165.508 |
| Καθεστώς βασικής ενίσχυσης | 1.004,7 εκ € | 515.278 |
| Προγράμματα για κλίμα και περιβάλλον | 863,6 εκ € | 838.247 |
| Επενδύσεις σε πάγια | 797,8 εκ € | 11.443 |
| Βιολογική γεωργία | 583,7 εκ € | 149.195 |
| Πρακτικές επωφελείς για κλίμα και περιβάλλον | 517,8 εκ € | 512.334 |
Ξεχωρίζουν οι επενδύσεις σε πάγια: 797,8 εκ € σε μόλις 11.443 γραμμές πληρωμών. Μέσος όρος 69.720 € ανά πληρωμή, τη στιγμή που η βασική εισοδηματική στήριξη μοιράζεται σε 1.165.508 γραμμές με μέσο όρο 1.316 €.
Δύο τελείως διαφορετικά εργαλεία μέσα στο ίδιο ταμείο.
Μεθοδολογία
Πηγή είναι η δημοσιοποίηση δικαιούχων του ΟΠΕΚΕΠΕ στο transpay.aade.gr, λήψη 20 Σεπτεμβρίου 2026. 6.499.490 γραμμές πληρωμών, 326 δήμοι, έτη 2023, 2024 και 2025. Κάθε αρχείο δήμου γράφτηκε μόνο όταν οι γραμμές που διάβασα ήταν ίσες με το πλήθος που δηλώνει η ίδια η υπηρεσία.
Τα ποσά είναι καθαρά: οι αρνητικές γραμμές των ανακτήσεων αφαιρούνται. Το ποσό πριν τις ανακτήσεις είναι στη στήλη «πληρωμές» του πρώτου πίνακα.
Ο δικαιούχος δεν έχει ΑΦΜ στα δημόσια δεδομένα. Ο ΟΠΕΚΕΠΕ δημοσιεύει όνομα και δήμο, όχι φορολογικό μητρώο, οπότε δεν γίνεται αξιόπιστη διασταύρωση με το ΓΕΜΗ και δεν ξέρουμε πόσοι δικαιούχοι είναι εταιρείες και πόσοι φυσικά πρόσωπα. «Δικαιούχοι» σημαίνει δικαιούχος-έτος, αθροισμένος ανά δήμο: κάποιος που παίρνει σε δύο δήμους μετριέται δύο φορές, άρα τα ποσά ανά δικαιούχο είναι ελαφρώς υποεκτιμημένα. Οι δικαιούχοι κάτω από 1.250 € δημοσιεύονται χωρίς όνομα, κανόνας της ΕΕ: είναι 505,8 εκ €, το 5,8% της τριετίας, και τα ποσά τους υπάρχουν κανονικά στα σύνολα.
Η δημοσιοποίηση διαγράφεται μετά από δύο χρόνια. Τον Σεπτέμβριο του 2026 το 2023 είχε ήδη φύγει από τον ιστότοπο, οπότε αυτή η συλλογή είναι το μόνο αντίγραφό του.
Συχνές ερωτήσεις
Πόσα χρήματα δίνει η ΚΑΠ στην Ελλάδα;
Πόσα παίρνει ο μέσος αγρότης;
Ποια περιοχή παίρνει τα περισσότερα;
Τι είναι οι ανακτήσεις στα δεδομένα του ΟΠΕΚΕΠΕ;
Πηγές
- ΟΠΕΚΕΠΕ, δημοσιοποίηση δικαιούχων ΚΑΠ 2023-2025 πρόσβαση 20 Σεπτεμβρίου 2026
Τα δεδομένα αφορούν στιγμιότυπο της 20 Σεπτεμβρίου 2026.
Οι αναλύσεις του bizlist.gr είναι πληροφόρηση από δημόσια δεδομένα και δεν αποτελούν φορολογικές, λογιστικές, νομικές ή οικονομικές συμβουλές.
Δοκιμάστε το μόνοι σας
Τα ίδια φίλτρα της ανάλυσης, έτοιμα στην αναζήτηση.
Πλήρης μελέτη για τον κλάδο σας;
Εταιρείες, τζίρος, κέρδη και οι μεγαλύτεροι του κλάδου σας, σε όλη την Ελλάδα. Δωρεάν για συνδρομητές.